Jak si vybrat inkontinenční pomůcku?

Inkontinence je nedobrovolný samovolný únik moči nebo stolice, který trápí 6% obyvatel v České republice. Může trvat dočasně nebo dlouhodobě. Během léčby je vhodné používat inkontinenční pomůcky. Správně zvolený prostředek zamezí „nehodě“ a dodává pocit bezpečí a diskrétnosti.
 
Rychlé odkazy:
 
 

Zvolit plenkové kalhotky navlékací nebo zalepovací?

Při jejich výběru je třeba sledovat parametry výrobku. Důležitá je savost produktu, dále jeho velikost a stupeň inkontinence, pro který je určený. Některé kalhotky jsou speciálně navrženy tak, aby je bylo možné použít také v noci nebo pro inkontinenci stolice.
 
  • Plenkové kalhotky navlékací – vypadají a oblékají se jako klasické spodní prádlo. Po použití lze kalhotky roztrhnout po straně. Jsou určené pro střední až těžký stupeň inkontinence. Tvarování kalhotek je navrženo tak, aby se kalhotky co nejvíce přizpůsobily anatomii těla.
 
 
  • Plenkové kalhotky zalepovací – vzhledem připomínají dětské papírové plenky. Upevňování na tělo je řešeno pásky se suchým zipem. Kalhotky mají indikátor vlhkosti. Jsou určené pro střední a těžký stupeň inkontinence. Některé z nich je možné používat dokonce pro inkontinenci stolice. Zalepovací plenkové kalhotky mají savé jádro uzpůsobené tak, aby byly vhodné i pro použití v noci a pro ležící pacienty.
 
 
 
Při výběru plenkových kalhotek je třeba sledovat:
  • Savost – jedná se o absorpci – tzn. kolik moči je inkontinenční pomůcka schopna pojmout do savého jádra
  • Velikost produktu- inkontinenční kalhotky se vybírají podle obvodu boků
  • Stupeň inkontinence – určuje vždy lékař (geriatr, gynekolog, neurolog, praktický lékař nebo urolog). Rozlišujeme tři typy stupně inkontinence – lehký, střední a těžký.
 
Sortiment inkontinenčních pomůcek je velice pestrý a někdy není úplně snadné se v něm vyznat. K lepší orientaci mohou pomoci preskripční karty jednotlivých výrobců. V těch naleznete přehled sortimentu daného výrobce. Každý výrobek má u sebe informaci o úhradách pojišťovny, kód VZP, rozměr pomůcky, rozmezí obvodu boků, atd.
 
 

K čemu slouží savé podložky?

Jedná se o jednorázové podložky, které se vkládají na lůžko pacienta. Inkontinenční podložky jsou primárně určené k ochraně matrace, gauče či jiného polstrovaného nábytku, případně invalidního vozíku před nežádoucím únikem moči.
 
Složení podložky:
  • Horní vrstva je tvořena z netkané textilie
  • Uprostřed je savé jádro tvořené z buničiny
  • Spodní vrstva je tvořena z nepropustné polyetylenové vrstvy
 
 
Podložky se dále dělí:
  • Podložky se záložkami – Plocha podložek je tvořena ze savého jádra a záložek. Záložky se používají k fixaci podložky na matraci, a to založením pod matraci. Díky tomu je zajištěna ještě větší stabilita podložky na lůžku pacienta. 
 
 
  • Podložky bez záložek – plocha je tvořena ze savého jádra. Rozměry savého jádra se liší.
 
 
Další využití podložek
  • Ochrana lůžka před znečištěním, např. při používání léčivých mastí
  • Pejskaři používají podložky jako „čůrací“ podložky pro své mazlíčky
 

 

Jaký je rozdíl mezi vložkami a vložnými plenami?

  • Vložky jsou určené pro lehký stupeň inkontinence, oproti tomu vložné pleny se používají při středním až těžkém stupni inkontinence. Inkontinenční vložky rozlišujeme pro ženy a pro muže. Mají rozdílný tvar, aby se přizpůsobily anatomii těla, pro které jsou určené.
  • Vložné pleny je třeba fixovat na tělo. Pro tento účel je vhodné použít speciální síťované kalhotky.  Ačkoliv vložné pleny zajišťují efektivní ochranu při inkontinenci, jsou postupně nahrazovány navlékacími inkontinenčními kalhotkami.
 
 

Co dělat, pokud inkontinenční pomůcka tzv. „protéká“?

Jedná se o nedostatečnou savost zvoleného produktu nebo špatně zvolenou velikost.
 
Každý výrobek je označen savostí v ml. Pokud pomůcka „protéká“, je třeba hledat výrobek s vyšší savostí. Velikost plenkových kalhotek se vybírá podle obvodu boků. Velikost a savost výrobku je uvedena v preskripční kartě výrobce a tento přehled slouží pro lepší orientaci v sortimentu.
 
 

Jak funguje indikátor vlhkosti u plenkových kalhotek?

Plenkové kalhotky nebo vložné pleny jsou na vnější straně opatřeny proužkem. Při naplnění tekutinou (močí) proužek změní barvu. Následně je třeba výrobek vyměnit za nový.
 
Indikátor vlhkosti je významná pomůcka zvláště pro ošetřující personál. Díky tomu pečující osoba snadno zjistí, v jakém stavu se výrobek nachází, aniž by bylo nutné ošetřovaného svlékat. 
 
Každý výrobce má proužek jinak barevný. Různí výrobci mají dokonce jinak barevně označené své produktové řady. 
 
 

Kdo určí stupeň inkontinence jedince?

Stupeň inkontinence určuje vždy lékař (geriatr, gynekolog, neurolog, praktický lékař nebo urolog). Lékař určí na základě diagnózy pacienta stupeň inkontinence, doporučí vhodnou léčbu a používání inkontinenčních pomůcek. Zároveň může předepsat poukaz na vhodnou pomůcku. 
 
Nákup na takovýto poukaz nemusí nutně znamenat tahání těžkých balíků. Objednávku na poukaz od lékaře lze provést i online z pohodlí Vašeho domova.
 

 

Jak navlékat pánské inkontinenční vložky miskovitého tvaru?

Inkontinenční vložky miskovitého tvaru se vkládají do spodního prádla širokou stranou dopředu. Je vhodné je umisťovat do spodního prádla typu boxerek nebo slipů, než-li do volných trenýrek.
 
Tyto vložky slouží pro zachycení malého množství moči (pro lehký stupeň inkontinence). 
 
 
Zde naleznete videonávod, jak správně používat vložky pro muže.